Deinonychus (deinonih)

Red: Saurischia (zavrishiji)

Podred: Theropoda (teropodi)

Družina: Dromaeosauridae (dromeozavridi)

Višina 1, 7 m
Dolžina 3, 4 m
Teža 75 kg
Prebivališče ZDA
Obdobje Pozna kreda

Ko so leta 1964 našli fosilne ostanke deinoniha v Montani, so bili presenečeni, saj so do tedaj menili, da je šlo pri tej vrsti za okorne mrhovinarje, ki zaradi svoje počasnosti niso zmogli sami ujeti plena. Po tem odkritju se je izkazalo, da je lahko tekel nekje tako hitro kot noj (do 40 kilometrov na uro).

Zobe je imel prekrite z ostrimi grebeni in upognjene nazaj, da je lahko iz plena trgal večje zalogaje. Vitke noge so imele dolge golenice, zadnje noge štiri prste, od katerih je bil prvi močno zakrnel. Teža telesa je slonela na prvem in četrtem prstu. Na drugem nožnem prstu je bil velik srpast krempelj, dolg več kot 10 centimetrov. Ta posebnost je deinoniha zaznamovala z imenom, ki pomeni ”strašni krempelj” (deinos= grozen; onychos= krempelj).

S krempljem, ki ga je lahko med tekom upognil, da se ni dotikal tal je verjetno udrihal po živali, da jo je raztrgal. Krempelj druge noge mu je skupaj z dolgiim repom, ki je bil dodatno okrepljen s koščenimi izrastki, služil kot opora. Prednji okončini s po tremi oprijemalnimi prsti sta imeli tudi dolge, ukrivljene kremplje, ki so se tesno prilegali telesu, kot peruti ptic.

Poleg najdbe petih deinonihovih okostij, so našli tudi kosti čez 7 metrov dolgega rastlinojedca, tenontozavra. Ni prav jasno, ali je skupina deinonihov obkrožila in obvladala bistveno večjo žival tako, da jih je več planilo nanjo in jo s kremplji razmesarilo. Morda pa je tenontozaver pred tem pokončal nekaj teh mesojedcev, nazadnje pa vendar podlegel poškodbam. Sicer pa se je deinonih, ko je bil sam na poti, hranil tudi s kuščarji.